Kolejne odkrycie

Na ścianach bramy znajdują sie cztery pilastry – takie niby kolumny wystające ze ścian. Są one zwieńczone ornamentem składającym się z owalu i girland. Nad nim już tylko prosty element łączący je prostopadle z sufitem.

chlodna-20-wnetrze-bramy-przed-remontem.jpg

Ostatnio – podczas restauracji okazało się, że także głowice tych pilastrów skrywają tajemnicę. Po pierwsze nie są płaskie i nudne, ale – pod warstwą tynku – bardzo ozdobne. Poniżej zdjęcie pokazujące jeden element już odsłonięty, drugi jeszcze schowany pod tynkiem:

pilastry-przed-odslonieciem.jpg

Dodatkowo okazało się, że te odkryte zwieńczenia wcale nie kończą się prostopdle po datarciu do sufitu, lecz łagodnie pochylają się, jakby przechodząc do płaszczyzny sufitu. Postanowiono zrobic odkrywkę tynku sufitu, żeby sprawdzić, czy motyw ten nie był kontynuowany przez sufit do pilastrów z drugiej strony bramy. 

Okazało się, że był, ale został po wojnie skrupulatnie skuty, żeby ułatwić wytynkowanie bramy „na płasko”. Oczywiście podjęliśmy decyzję o skuciu reszty powojennego tynku i odsłonięciu wszystkiego, co zostało. Oprócz śladów po motywie „przechodzącym” po suficie, wyłoniły się też pozostałości kasetonów, które zdobiły jego pozostałą część: 

 sufit-pierwszej-bramy-po-skuciu-tynku.jpg

Nieźle. Prawda? Kiedy i sufit zostanie zrobiony, będzie tu jak w pałacu!
Pozostaje jeszcze tylko wymyślić, za co. Bo na pewno nie za darmo ;-(

Reklamy

Komentarze 2 to “Kolejne odkrycie”

 1. kilanziom Says:

  Teraz to już troche późno na to, ale praktycznie wszystkie kamienice Wacka Heppena uratowały swoje pierwotne stany przejść bramnych (może za wyjątkiem tej najbardziej zniszczonej przy Kredytowej). Jednym z charakterystycznych elementów były te obramienia i podziały bram, do odbudowy i odtworzenia dokumentacji bramy przy Chłodnej szczególnie przydatna byłaby brama domu Wilcza 29a, gdzie te detale są szalenie zbliżone i doskonale zachowane.

 2. zegar Says:

  Dzięki za sugestię. Na pewno się tam jeszcze przejdę.

  Jeżeli będziesz miał kiedyś okazję – wpadnij do naszej kamienicy.
  Ściany bramy są już wiernie odnowione na podstawie tego, co wyłoniło się spod tynku. Jak się ociepli wiosną to w oparciu o spore fragmenty zachowanej sztukaterii sufitu bramy będziemy go też odtwarzać.

  Kamienica przy Wilczej 29a jest jednak chyba odrobinę starsza (ok. 4 lata) i jednak bardziej ozdobna – np. ma (o ile pamiętam) motywy figuratywne na ścianach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: